$1,328.22 - $2,513.51
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| Part B, Low Viscosity, High Thermal Conductivity | 1 gal | $ / US gallon | ||
| Part A, Low Viscosity, High Thermal Conductivity | 1 gal | $ / US gallon | ||
| Part A, Low Viscosity, High Thermal Conductivity | 5 gal | $ / Pail |
Insulcast RTVS 27 HTC is a low viscosity, flame retardant, reversion resistant silicone compound. The low viscosity and high thermal conductivity makes the RTVS 27 HTC ideal for potting dense component packages requiring heat dissipation. - Insulcast RTVS 27-HTC Low Viscosity High Thermal Conductivity Potting Compound.
General Information
| Item Name | Potting Compound |
| Series | RTVS 27-HTC |
General Features
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage Temperature | 25 °C |
Performance Details
| Full Cure Time | See TDS |
| Tensile Strength | 500 psi |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500V/Mil |
Physical Properties
| Elongation | 60% |
| Hardness | 60 Shore A |
Documentos
No Documents Found