$18.30 / Square YD
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 12 mil | 36 Inch | $ / Square YD more info |
These laminates are available in duplex constructions. Acuflex® rag paper/polyester film laminates are constructed from 100% pure cotton rag paper and electrical grade polyester film bonded with Von Roll Isola's Thermal Bond adhesive system.
Applications
- Motors
- Generators
- Transformers
- Sub-Fractional to the Largest Rotating Electrical Equipment as Slot, Phase and End-Turn Insulation
- Ground and Wrapper Insulation in Dry-type Transformers
- Formed and Fabricated Parts
Features
- Tough, affordable laminates for a wide variety of applications
- Excellent resistance to cut-through and edge tear
- Many UL systems including Acuflex laminates are available for Class B-130 °C, Class F-155 °C, may often be used as secondary insulation through Class H-180 °C
- Wide range of constructions to optimize mechanical and electrical designs
- Volume Resistivity: 10^14 Ohm-cm
- Tensile Strength: 180 lb/Inch (MD), 120 lb/Inch (CD)
General Information
| Item Name | Polyester Film Laminate |
| Trade Name | Von Roll |
| Series | Rag Mylar®-ROL-GRY |
General Features
| Type | Duplex |
Design & Construction
| Color | Gray |
| Insulation Type | Class B |
Performance Details
| Tensile Strength | 180 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 1000 V |
Physical Properties
| Length | 500 Yard |
| Thickness | 12 mil |
| Width | 36 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 130 °C |
Documents
No Documents Found