Excelta 2844D Pliers - 2 Star Medium Chain Nose - SS - Serrated Jaws
- MFR #2844D
- EIS #2844D-EXC
- UPC #662847002205
$29.30 / each
Temporalmente agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
The 2844D medium chain nose serrated jaw plier has an overall length is 5.75". It is made of stainless steel and features dual leaf springs for smooth action. It features a ergonomically molded antimicrobial Anti-Static grip (10¹⁰ ohms/sq surface resistivity) with dual leaf springs.
Features
- General purpose applications
Applications
General purpose applications
General Information
| Item Name | Plier |
| Trade Name | Excelta |
| Series | TealShield™ |
General Features
| Net Weight | 1 oz |
Design & Construction
| Handle Type | Standard Molded Grips |
| Jaw Type | Serrated |
| Material | SS (AISI 440) |
| Tip Type | Chain Nose |
| Shape | Chain Nose |
| Tip Size | 0.030 x 0.045 inch |
Performance Details
| Precision Class | 2 Star |
Electrical Properties
| Resistance | 10⁸ ohms/sq |
Physical Properties
| Jaw Length | 30.023 mm |
| Length | 5.75 Inch |
| Tip Thickness | 0.8 mm |
| Tip Width | 0.030 Inch |
| Overall Length | 5.75 inch |
Supporting Information
| OEM ID | 2844D-EXC |
| Compatible Desoldering Tool | PH1813106 - Pliers |