$49.15 / each
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Lightweight, slim nose pliers for precision subminiature assembly work. Spring loaded action for self opening. Plastic dipped handles for comfort and ease of identification. Polished inside jaws help prevent nicking of wire. - Klein Tools Plier, Length: 122 mm, Slim Long Nose, Material: Tool Steel, Royal Blue Handle, Handle Type: Curved, Tip Type: Midget Point, 0.8 mm Tip Width, 1.6 mm Tip Thickness, Jaw Type: Knurled, 27 mm Jaw Length.
Features
- Curved handles provide greater tool control
- Custom, US-made tool steel
- Hot riveted joint for smooth action and no handle wobble
- Head size of 11 mm width x 6 mm thickness
Applications
- For Precision Subminiature Assembly Work
General Information
| Item Name | Plier |
General Features
| Net Weight | 0.14 lb |
Design & Construction
| Handle Color | Royal Blue |
| Handle Type | Curved |
| Jaw Type | Knurled |
| Material | Tool Steel |
| Nose Type | Slim Long |
| Tip Type | Midget Point |
Physical Properties
| Jaw Length | 27 mm |
| Length | 122 mm |
| Tip Thickness | 1.6 mm |
| Tip Width | 0.8 mm |