$47.30 / each
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Longer nose and handles for deeper reach into work. Knurled jaws for sure wrapping and looping. Curved handles provide greater tool control. Spring loaded action for self opening. - Klein Tools Plier, Length: 143 mm, Slim Long Nose, Material: Tool Steel, Yellow Handle, Handle Type: Curved, 0.8 mm Tip Thickness, Jaw Type: Knurled, 43 mm Jaw Length.
Features
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Custom, US-made tool steel
- Head size of 13 mm width x 8 mm thickness
General Information
| Item Name | Plier |
General Features
| Net Weight | 0.15 lb |
Design & Construction
| Handle Color | Yellow |
| Handle Type | Curved |
| Jaw Type | Knurled |
| Material | Tool Steel |
| Nose Type | Slim Long |
Physical Properties
| Jaw Length | 43 mm |
| Length | 143 mm |
| Tip Thickness | 0.8 mm |