$30.98 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
RC-121610-FS - Needle Roller Bearing, Drawn Cup Needle Roller Bearings
Features
- Best used for light duty torque applications that require a one way clutch
- RC (inch) and FC, FCS, FCL (metric) are clutches capable for rotational torque only
- RCB (inch( and FCB, FCBL (metric) are clutch bearings capable for rotational torque and radial load
- "-FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
General Information
| Item Name | Needle Roller Bearings |
| Series | RC |
General Features
| Net Weight | 0.001 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Polymer |
| Cage Type | Window |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 1014 Steel |
| Mounting Method | Press Fit |
| Relubrication Feature | No |
| Rolling Element | Roller |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Operating Temperature | -30 to 110 °C |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 12000 rpm (Oil) |
Physical Properties
| Bore Diameter | 0.7503 Inch |
| Outside Diameter | 1.0005 Inch |
| Outside Width | 0.625 Inch |
| Overall Width | 0.625 Inch |
Documentos
No Documents Found