$3.53 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
NTA-815 - Needle Roller Bearing, Thrust Needle Roller Bearings
Features
- Best used for high axial loads that require a thin cross section
- Hardened steel cage is standard, polymer cage has a .TN suffix
- Available in inch (NTA) and metric (FNT, FNTA, AXK) sizes
- Best used with the proper thrust washers (inch-TRA, TRB, etc and metric-AS, GS, WS, LS)
General Information
| Item Name | Needle Roller Bearings |
| Series | NTA |
General Features
| Net Weight | 0.006 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | 1010 Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 52100 |
| Relubrication Feature | No |
| Rolling Element | Needle Roller |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 7.16 kn |
| Operating Temperature | -30 to 110 °C |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 19000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 19.13 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 0.5 Inch |
| Outside Diameter | 0.937 Inch |
| Overall Width | 0.0781 Inch |
| Thickness | 0.0625 Inch |
Documentos
No Documents Found