$26.43 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
HK3520.2RS - Needle Roller Bearing, Drawn Cup Needle Roller Bearings
Features
- Best used for good radial load capacity and high speeds for thin cross section applications
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
- Available with an oil hole (-OH or .AS1 in suffix)
- Available with one seal (JT, MJT, HK-RS) or two seals (JTT, HK-.2RS)
- Available with heavy duty rollers (JH style) for applications that require maximum radial load capacity and high speed
- Available with a closed end (MJ , BK)
- Available in inch (J, MJ) and metric (HK, BK)
General Information
| Item Name | Needle Roller Bearings |
| Series | HK |
General Features
| Net Weight | 0.101 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Closure Type | 2 seals |
| Lubrication Type | Grease |
| Material | 1010 Steel |
| Mounting Method | Press Fit |
| Relubrication Feature | No |
| Rolling Element | Needle Roller |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 17.4 kn |
| Operating Temperature | -30 to 110 °C |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 5500 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 29.9 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 35 mm |
| Fillet Radius | 0.039 Inch |
| Outside Diameter | 42 mm |
| Outside Width | 0.787 Inch |
| Overall Width | 0.7874 Inch |
Documentos
No Documents Found