$24.33 / Piece
Pack: 12/Case
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack12/CaseProducts You May Also Like
Frekote 700-NC offers excellent release properties for the most demanding applications and is a great all-purpose release agent. Frekote 700-NC releases epoxies, polyester resins, thermoplastics, rubber compounds and most other molded polymers.
Loctite Frekote 700-NC Mold Release Agent.
Applications
For Composite Molds, Rubber, Urethane
General Information
| Item Name | Mold Release Agent |
| Series | 700-NC |
General Features
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Base Type | Polymer Solvent |
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.74 |
| Vapour Density | 3.85 |
| Vapour Pressure | 1551 - 1809 mm Hg |
| VOC | 740g/L |
Physical Properties
| Container Size | 10.5 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 59 to 275 °F |
Documents
No Documents Found