$175.90 - $238.37
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 20 Inch | 18 Inch | $ / Package Pack: 100/Pack |
Desco Statshield Moisture Barrier Bags combine the properties of a MOISTURE BARRIER protection with EMI-RFI-ESD shielding. All Statshield Moisture Barrier Bags are amide, amine, and silicone free and pass outgassing and corrosion tests. - All bags are printed with ESD protective symbol and the Moisture-Sensitive Identification Label and are dated and lot coded for quality control traceability.
Features
- Designed for electrostatic discharge (ESD) shielding protection
- Designed for dry packing of moisture sensitive devices and to protect contents from damage due to ESD events or EMI
- Protects contents from ESD charges and discharges
- Provides physical protection for contents
- Allows bag to be grounded when placed on a grounded surface
- 45dB EMI attenuation
Applications
- For Dry Packing of Moisture Sensitive Devices and to Protect Contents from Damage Due to ESD Events or EMI
General Information
| Item Name | Moisture Barrier Bag |
| Trade Name | Statshield® |
| Series | 139 |
General Features
| Standards | Lead-Free RoHS 2, REACH Compliant, ANSI/ESD S20.20, ANSI/ESD S541, EIA 541, JESD625-A, EIA 583 |
| Storage Temperature | 68 °F |
Design & Construction
| Closure Type | Open Top |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum, Polyester, Polyethylene |
Performance Details
| Tensile Strength | 13000 psi |
Technical Details
| Coat Type | Static Dissipative |
Electrical Properties
| Resistivity | 1 x 10^4 - < 1 x 10^11 ohm (Surface) |
Physical Properties
| Puncture Resistance | > 25 lb |
| Seal Strength | > 12 psi |
| Thickness | 4 mil |
Documents
No Documents Found