$28.20 / Roll
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 250 Yard | 38 Inch | 3 Inch | $ / Roll | ||
| 23.3 Yard | 38 Inch | 3 Inch | $ / Roll more info | ||
| 36 Yard | 38 Inch | 3 Inch | $ / Square YD more info | ||
| 36 Yard | 1 Inch | 1 Inch | $ / Roll | ||
| 36 Yard | 1 Inch | 1.5 Inch | $ / Roll | ||
| 50 Yard | 1 Inch | 1 Inch | $ / Roll more info |
Designed to be suggested for use as ground and turn insulation where a high degree of conformability is required. This tape is compatible with a number of commercially available solventless epoxy and polyester resins. Mica Mat 77986 is a 6.5 Mil, three-ply tape with glass cloth on one side and a PET mat on the other side of 3 Mil calcined mica paper. It is designed for VPI impregnation and, when used with the proper resin, exhibits excellent electrical characteristics over a wide temperature range. It is designed for VPI impregnation and, when used with the proper resin, exhibits excellent electrical characteristics over a wide temperature range.
Applications
- For Ground and Turn Insulation where a High Degree of Conformability is Required
Features
- Low binder content
- Absorbs and retains VPI resins
- Excellent flexibility
- Excellent temperature stability
General Information
| Item Name | Mica Tape |
| Trade Name | Von Roll |
| Series | 77986 |
General Features
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage Temperature | 77 °C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Epoxy |
| Backing Material | 3-Ply Paper |
| Color | Natural |
Performance Details
| Tensile Strength | 100 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500 V/mil |
Physical Properties
| Core Size | 1 Inch |
| Elongation | < 2% |
| Width | 0.75 Inch |
| Length | 50 Yard |
| Thickness | 6.7 mil |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 155 °C |
Documents
No Documents Found