$142.11 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Timken’s line of metric tapered roller bearings are designed to meet customer needs and offers one of the industry's broadest ranges of parts | All single-row metric tapered roller bearing components are designed according to the ISO 355 standard | Premium engineered bearings meet higher performance requirements for the most challenging applications.
Features
- Reliable in extreme situations
- Versatile to manage both radial and thrust loads
- Enhanced performance in demanding applications
- Longer bearing life
General Information
| Item Name | Metric Tapered Roller Bearing |
General Features
| Net Weight | 0.983 lb |
| Type | Unmounted Tapered Roller Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight Bore |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Steel |
| Material | Steel |
| Retainer Type | Steel |
| Rolling Element | Tapered Roller |
| Rolling Element Material | Steel |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 21500 lb |
| Precision Class | Class K (Standard) |
| Static Load Capacity | 25300 lb |
Physical Properties
| Outside Diameter | 3.1496 Inch | 80 mm |
| Overall Width | 0.9449 Inch | 24 mm |
| Shaft Size | 1.9685 Inch | 50 mm |
Documentos
No Documents Found