$3.23 - $57.06
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.75 Inch | $ / Roll | ||
| 1 Inch | $ / Roll | ||
| 2.5 Inch | $ / Roll | ||
| 2 Inch | $ / Roll | ||
| 4 Inch | $ / Roll |
Polyester (PET) film backing with a silicone adhesive. Designed to perform in difficult masking operations such a various phases of printed circuit board (PCB) production or masking of surfaces during application of durable powder coatings. - PET backing provides flexibility/conformability, solvent resistance and chemical resistance. Removes without leaving residue on surfaces. Precision cut for tear resistance and clean, crisp paint lines.
Applications
- For High Temperature Masking as in Powder Coatings and PCB Protective Masking, Splicing Operations
General Information
| Item Name | Masking Tape |
| Trade Name | Inter Tape |
| Series | 6215 |
General Features
| Type | Specialty Non-UL, High Temperature |
Design & Construction
| Adhesive Type | Silicone |
| Applicable Material | Steel |
| Backing Material | Polyester |
| Color | Green |
Performance Details
| Adhesive Strength | 35 oz/Inch |
| Tensile Strength | 50 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 218 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 100% |
| Length | 72 Yard |
| Thickness | 3.2 Mil |
Environmental Condition
| Resists | Solvent, Moisture |
| Temperature Rating | 425 °F |
Documentos
No Documents Found