$3.07 - $34.61
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.125 Inch | $ / Roll | ||
| 0.5 Inch | $ / Roll | ||
| 0.375 Inch | $ / Roll | ||
| 0.25 Inch | $ / Roll | ||
| 2.25 Inch | $ / Roll | ||
| 0.625 Inch | $ / Roll |
Intertape brand electrical and electronic tapes are available with a wide range of backings and adhesive systems to meet the demanding application requirements of industry today. Protects printed circuitry from plating solutions and fumes without contaminating bath solutions such as those used in tin/lead stripping and gold-finger plating operations. These specialty products are manufactured under the strictest standards to deliver the highest level of performance reliability. - Polyester (PET) film backing with a silicone adhesive provides flexibility, solvent resistance, puncture resistance, high chemical resistance and excellent long term aging characteristics. Provides secure seal without leakage. Removes cleanly. With the most comprehensive product line in the industry, IPG has the ideal solution to your most demanding situations.
Applications
- For Splicing of Release Coated Paper and Film Stocks
General Information
| Item Name | Masking Tape |
| Trade Name | Inter Tape |
| Series | 6130 |
General Features
| Type | Specialty Non-UL, High Temperature |
Design & Construction
| Adhesive Type | Silicone |
| Applicable Material | Steel |
| Backing Material | Polyester |
| Color | Red |
Performance Details
| Adhesive Strength | 45 oz/Inch |
| Tensile Strength | 25 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 204 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 100% |
| Length | 72 Yard |
| Thickness | 2.7 mil |
Environmental Condition
| Resists | Solvent, Moisture, Puncture, Chemical |
| Temperature Rating | 400 °F |
Documentos
No Documents Found