LPS 1® Greaseless Lubricant
- MFR #LPS 1
- EIS #PH17-LPS 1
- Series #LPS 1
$29.12 - $532.65
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1 gal | Can | $ / US gallon |
LPS 1 greaseless lubricant is specially formulated to penetrate minute crevices, displace moisture, and leave behind a thin, dry lubricating film. Resists oil, dust, and dirt build-up. - It is the top choice for drying out critical electrical/electronic components and lubricating precision instruments.
Features
- Removes carbon build-up from surfaces
- Displaces moisture
- Safe on paint, fabric, and most plastics
- Used world-wide in aviation
- VOC compliant in all 50 states
- Provides a short term, light, corrosion resistant barrier
- Easy to use
- Main ingredient is comprised of petroleum
Applications
For Cables, Circuit Breakers, Electric Motors, Electronic Connectors, Generators, Hinges, Ignition Systems, Locks
General Information
| Item Name | Lubricant |
| Trade Name | LPS 1® |
| Series | LPS 1 |
General Features
| Type | Greaseless |
| Standards | NSF Registered H2, Mil-C-23411A |
Design & Construction
| Base Type | Mineral Oil |
| Color | Amber |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Pour Point | -50 °F |
| Weather Resistant | Yes |
Technical Details
| Boiling Point | 415 °F |
| Flash Point | 174.2 °F |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.79 - 0.81 at 20 °C |
| Vapour Density | > 1 |
| Vapour Pressure | < 0.05 mm Hg at 20 °C |
| Viscosity | < 3.8 cSt at 25 °C |
| VOC | 0.4% |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 32 kV |
Physical Properties
| Odor/Scent | Characteristic |
Documentos
No Documents Found