$291.44 / US pound
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.04 Inch | $ / US pound | ||
| 0.025 Inch | $ / US pound | ||
| 0.02 Inch | $ / US pound | ||
| 0.015 Inch | $ / US pound | ||
| 0.031 Inch | $ / US pound | ||
| 0.093 Inch | $ / US pound |
Kester 48 Activated Rosin Flux for cored solder wire was developed for lead-free applications to enable soldering of most common metals. 48 has performance characteristics far exceeding standard RA fluxes. 48 builds on the performance of its predecessor Kester 44 with “instant-action” wetting to provide fast and reliable solder joints. 48 is classified as ROM1 per J-STD-004
Applications
Kester 48 Activated Rosin Flux for cored solder wire was developed for lead-free applications to enable soldering of most common metals. 48 has performance characteristics far exceeding standard RA fluxes. 48 builds on the performance of its predecessor Kester 44 with “instant-action” wetting to provide fast and reliable solder joints. 48 is classified as ROM1 per J-STD-004.
Features
- Unparalleled wetting performance
- Excellent solderability and fast wetting to a variety of surface finished
- Eliminates the need and expense of cleaning
- Low spattering
- Low smoke and odor
- Classified as ROM1 per J-STD-004
General Information
| Item Name | Kester RA Flux Cored Wire Solder |
| Trade Name | Kester |
| Series | 48 |
General Features
| Shelf Life | 24 Months |
| Storage Temperature | 10 to 40 °C |
| Type | Lead-Free |
Design & Construction
| Core Type | 3.3% Flux (66) |
| Flux Type | Rosin Activated |
| Form | Solid |
| Wire Type | PH1915107 - Solder Wire |
Technical Details
| Storage Media | 50 to 104 |
Chemical Properties
| Flux Formula | 48 |
| Lead Free | Yes |
Physical Properties
| Alloy | Sn96.5Ag3Cu0.5 |
| Container Size | 1 lb |
| Container Type | Spool |
| Core Size | 66 |
| Wire Diameter | 0.015 Inch |
Environmental Condition
| Melting Range | 217-220 °C |
Supporting Information
| Flux Designator | ROM1 |
| RoHS Info | Lead-Free |
Documents
No Documents Found