$139.00 / US pound
Pack: 20 Bars/Case
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack20 Bars/Case97SC (SAC305) alloy is designed to be a lead-free substitute for tin/lead alloys in most electronics assembly soldering operations. It meets or exceeds QQ-S-571, J-STD-006 and JIS Z 3282 Class A requirements. - Best all around Pb-free alternative. Lowest melting point, high tin, Pb-free alloy without undesirable additions. Enhanced wetting characteristics. Passes IPC/EIA J-STD-006B requirements.
Applications
- For Lead Free Soldering
General Information
| Item Name | Lead-Free Bar Solder |
General Features
| Type | Lead-Free |
| Net Weight | 50 lb |
Design & Construction
| Form | Solid |
Chemical Properties
| Lead Free | Yes |
Physical Properties
| Alloy | Sn96.5 Ag3.0 Cu0.5 (SAC305) |
| Weight | 2.5 lb |
Environmental Condition
| Melting Range | 217 °C |
Documents
No Documents Found