$213.87 - $1,342.00
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 2 HP | $ / each | ||
| 5 HP | $ / Piece |
Leeson 3-Phase C-Face with Rigid Base Mount Drip proof Enclosure Reversible Jet Pump AC Motor. Wash-down duty pump motors available, Jet pump single phase motors have automatic overload protection, Explosion proof jet pump motors available, Three phase and single phase models, 1.15 service factor or better - Leeson 3-Phase C-Face with Rigid Base Mount Drip proof Enclosure Reversible Jet Pump AC Motor
Features
- Wash-down duty pump motors available
- Jet pump single phase motors have automatic overload protection
- Explosion proof jet pump motors available
- Three phase and single phase models
- 1.15 service factor or better
- Drip-proof and totally enclosed designs
- Drip-cover kits available on drip-proof designs
- Steel frame and cast iron frame designs
- 1-year warranty on standard motors and 2-year warranty on “G” models
- Jet pump motors have quick connect terminal boards
Applications
- Used In Pumping Industry Where Direct Coupled Motor To Pump Is Required
General Information
| Item Name | Jet Pump AC Motor |
General Features
| Type | TD, Threaded Shaft |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | 303 Stainless Steel Shaft/380 Alloy Aluminum Endplate With Cast Bearing Seat Insert |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Mounting Type | C-Face with Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
Physical Properties
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |