$564.79 / Piece
Ships From Vendor
Min QTY1QTY Increment1
more info
- Spot ionizer with air assist for effective static neutralization where airflow is limited.
- Compact, self-balancing unit ensures stable ion levels and ISO Class 5 compatibility for sensitive production tools.
Features
- Air assist delivers ionized air where no ambient flow exists
- Self balancing spot ionizer with compact form
- Stainless steel emitters with easy maintenance
- Status indication for power on
Applications
- Used for localized static control with compressed air
- Used inside process tools and confined assemblies
General Information
| Item Name | Spot ionizer air assist |
| Trade Name | Simco |
| Series | Micro SA |
General Features
| Net Weight | 0.042 lb |
| Type | Spot ionizer air assist |
Design & Construction
| Color | Gray |
| Control Type | Self Balancing |
| Material | Polycarbonate ABS |
Electrical Properties
| Amperage Rating | 0.03 A |
Physical Properties
| Length | 2.0 in |
| Width | 1.625 in |
| Height | 0.6875 in |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 to 122 F |
Supporting Information
| For Use With | Process tools small targets |
| Power Outlet | 12 VDC Isolated |
Documents
No Documents Found