$3,199.21 / Piece
Ships From Vendor
Min QTY1QTY Increment1
more info
- 40″ overhead corona ionizing blower for cleanroom environments.
- Auto-balancing DC ionization provides fast static neutralization with low ozone output.
- Three fans deliver wide, uniform coverage.
Features
- Steady state DC ionization for fast neutralization and low EMI
- Overhead mount saves bench space
- Three independent fans for wide area coverage
- Adjustable fan speed for airflow control
- Facility Monitoring System output and sensor input for feedback
- ISO Class 4 certified for cleanroom use
- Daisy chain connection for up to 10 units
- Low ozone emission under 0.02 ppm
Applications
- Used in overhead ESD protection systems
- Used in cleanroom assembly and production lines
General Information
| Item Name | Overhead corona blower |
| Trade Name | Simco |
General Features
| Net Weight | 13.0 lb |
| Type | Overhead corona blower |
Design & Construction
| Color | Silver |
| Control Type | Off Low High |
| Material | Aluminum |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Voltage Rating | 100 to 240 vac |
Physical Properties
| Length | 6.1 in |
| Width | 40 in |
| Height | 3.8 in |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 50 to 90 F |
Supporting Information
| For Use With | 5802i overhead ionizer |
| Includes | Mounting Hardware |
| Power Outlet | 100 to 240 vac |
Documents
No Documents Found