$1,333.04 - $8,130.46
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 63 A | 25 HP | 256T | $ / Piece | ||
| 77.4 A | 30 HP | 286T | $ / Piece | ||
| 99.5 A | 40 HP | 286TS | $ / Piece | ||
| 146 A | 60 HP | 326TS | $ / Piece | ||
| 130.5 A | 50 HP | 326TS | $ / Piece | ||
| 192.4 A | 75 HP | 365T | $ / Piece |
Heavy duty cast iron on 215T frame and below. Corrosion resistant paint. Suitable for wye-delta start on 213T frame and above. Dual voltage ratings 254T and above are suitable for part wind start on lower voltage. Stainless steel nameplate and zinc plated hardware. F1/F2 reversible from 254T - 365T and 444T - 449T. Feet are dual drilled on most frames for mounting flexibility. Inverter duty (20:1 variable torque, 10:1 constant torque). - Heavy duty cast iron construction on 254T frame and above. Vacuum pressure impregnation for all windings. Lifting provisions on 182T frame and above. IP23 protection. Sealed bearings thru 215T frame, greasable bearings with slinger on 254T frame and above. Class F insulation system, class B rise at full load, NEMA Premium® Efficiency.
Features
- Greasable bearings with slinger on 254T frame and above
- Voltage rating: 208‐230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
Applications
- General purpose use on pumps, fans, blowers, compressors, conveyors, material handling and other industrial machinery installed in environments with minimal dust and moisture
General Information
| Item Name | Inverter Duty Motor |
| Series | NA-208-F1AF-ODP-HDCI-IDM |
General Features
| Standards | CSA + CE + US Certification, ISO 9001 Certification, Meets or exceeds NEMA Premium® Efficiency Requirements defined by NEMA MG-1, Table 12-12 |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Heavy Duty Cast Iron |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Open Dripproof |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | G |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Rotation | Reversible |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 208 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documentos
No Documents Found