$45.97 / Bottle
Pack: 10/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/CaseProducts You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 20g | $ / Bottle Pack: 10/Case more info |
Loctite 4851 is designed for the assembly of difficult to bond materials and is specifically formulated to provide flexible bondlines. The product provides rapid bonding of a wide range of materials, including metals, plastics and elastomers.
Loctite 4851 prism medium viscosity, clear, flexible, one-part, room temperature cure, instant adhesive designed for OEM assembly of flexible components.
Applications
- For Disposable Medical Devices
Features
- Prism medium viscosity, clear, flexible, one-part, room temperature cure, instant adhesive designed for OEM assembly of flexible components
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-4851 |
General Features
| Type | Flexible |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 1 - 75 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | >/=725 psi |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl/Butyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | 250 - 500 cP |
| VOC | <20g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 25kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 20g |
| Container Type | Bottle |
| Hardness | 80 - 90 Shore D |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 125 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Steel, Polycarbonate and ABS |
Documents
No Documents Found