$74.95 / each
Pack: 10/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 20g | Tube | $ / each Pack: 10/Case | ||
| 10g | Syringe | $ / each Pack: 10/Case more info |
Loctite 426 instant adhesive gel, black, rubber toughened, one-part, room temperature cure, instant adhesive designed for OEM assembly of porous, metal, rubber and selected plastics where running of adhesive is not permissible. Excellent peel, impact and sheer strength.
Loctite 426 is an adhesive gel toughened with elastomers for impact and peel strength along with improved resistance to heat and humidity.
Applications
- For Porous Surfaces and Vertical or Overhead Applications
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-426 |
General Features
| Type | Toughened |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Black |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Gel |
Performance Details
| Application Time | 20 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 25 °C |
| Shear Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Viscosity | 7000 - 14000 cP |
| VOC | <20g/L |
Physical Properties
| Container Size | 10g |
| Container Type | Syringe |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 210 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Rubber, Plastics and Metals |
Documents
No Documents Found