$43.06 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 20g | $ / each Pack: 10/Case |
Loctite 406 is a fast curing, wicking grade viscosity, surface insensitive instant adhesive for post applications. This clear, surface insensitive, one-part, room temperature cure wicking grade instant adhesive is designed for OEM assembly of plastics and elastomeric materials where very fast fixturing is required.
Loctite 406 is designed for bonding of plastics and elastomeric materials where very fast fixturing is required.
Applications
- For General Purpose
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-406 |
General Features
| Type | Surface Insensitive |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | <5 - 45 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | See TDS |
| VOC | <20g/L |
Physical Properties
| Container Size | 20g |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 250 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Rubber and Plastics |
Documents
No Documents Found