$749.86 / each
Pack: 10/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 20g | $ / each Pack: 10/Case | ||
| 1 lb | $ / each Pack: 10/Case more info |
Loctite 403 has low odor and low blooming properties and is particularly suitable for applications where vapor control is difficult. The product provides rapid bonding of a wide range of materials, including metals, plastics and elastomers. Loctite 403 is particularly suited for bonding porous or absorbent materials such as wood, paper, leather and fabric.
Loctite 403 instant adhesive is a high viscosity, clear, low odor/low bloom, one-part, room temperature cure, gap filling surface insensitive instant adhesive designed for OEM assembly applications with high cosmetic appearance and/or where vapor control is difficult.
Applications
- For OEM Assembly Applications
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-403 |
General Features
| Type | Low Odor |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear Straw |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 5 - 75 sec |
| Full Cure Time | 72 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Alkoxyethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | See TDS |
| VOC | <20g/L |
Physical Properties
| Container Size | 1 lb |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Odorless |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 200 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals, Plastics, Elastomers, Wood, Paper, Leather and Fabrics |
Documents
No Documents Found