Loctite 401 Prism® Surface Insensitive Instant Adhesive, 20g Bottle, Clear, 10/Case, MFR ID 135429
- MFR #135429
- EIS #LOC40140
- UPC #00079340401402
$40.28 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/CaseLoctite 401 surface insensitive instant adhesive low/medium viscosity, clear, surface insensitive, one-part, room temperature cure, instant adhesive. Designed for OEM assembly of difficult-to-bond materials which require uniform stress distribution. Particularly suited for bonding a wide range of materials, including metals, plastics and elastomers. Ideal for close fitting applications.
Loctite 401 is designed for the assembly of difficult to-bond materials which require uniform stress distribution and strong tension and/or shear strength. The product provides rapid bonding of a wide range of materials, including metals, plastics and elastomers.
Applications
- For Close Fitting Parts
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-401 |
General Features
| Type | Surface Insensitive |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, CFIA Listed, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | <5 - 30 sec |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Viscosity | See TDS |
| VOC | <20g/L |
Physical Properties
| Container Size | 20g |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 250 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals, Plastics, Elastomers, Wood, Paper, Leather and Fabrics |
Documents
No Documents Found