$77.38 / each
Pack: 10/Case
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/CaseLoctite 4210 thermal resistant instant adhesive is an adhesive toughened with elastomers for impact and peel strength along with improved resistance to heat and humidity.
Loctite 4210 Prism Thermal Resistant Instant Adhesive.
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Prism® |
| Series | LOC-4210 |
General Features
| Type | Thermal Resistant |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Black |
| Cure Type | Humidity Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 5 - 360 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | >/=3000 psi |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Viscosity | 110 - 210 cP |
| VOC | <20g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 28kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 20g |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Irritating |
Supporting Information
| Applicable Materials | Rubber, Plastics and Metals |
Documents
No Documents Found