$1,090.05 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Leeson Washguard® M71-12 IEC DC Metric Motor, Ball Bearing, Stainless Steel, 10.69 Inch L, Continuous Duty, Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure, White Epoxy Painted, 71D Frame, 2.5A Full Load, Full Load Efficiency: 83.7%, 1/2 HP, Class F Insulation, C-Face With Removable Base Mount, 0.37kW, Reconnect Rotation, Service Factor: 1, 14 mm Shaft Dia, 1.181 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1750 rpm, 40 °C, 17.9 lb-Inch, 180V, 25 lb Weight - Leeson Washguard® 98040 IEC DC Metric Motor
Features
- Cast aluminum conduit box
- Simple 2 lead connection
- Convenient wiring access
- Tachometer mounting kits available for 71 and 80 frames only
- Terminal board provided for connections
- All Metric fasteners
- Easy brush access for field service
- Oversize brushes for extended life
- High strength rolled steel frame
- Die cast aluminum end shields with Steel bearing inserts
- Permanently lubricated sealed ball bearings
- Reversible rotation
Applications
- Typically Used For Replacement On Machine Tools, Textile Tools, Textile Machinery And Other Equipment With Metric Dimensions But Requiring The High Torque And Performance Of Motors Designed For Use In North America
General Information
| Item Name | IEC DC Metric Motor |
| Trade Name | Washguard® |
General Features
| Type | M71-12 |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Stainless Steel |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 71D |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | C-Face with Removable Rigid Base |
| Rotation | Reconnect |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1750 rpm |
| Full Load Efficiency | 83.7% |
| Torque Rating | 17.9 oz-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 2.5 A |
| HP Rating | 0.5 HP |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 180 V |
Physical Properties
| Dimensions | 10.69 Inch L |
| Frame Size | 71 |
| Shaft Diameter | 14 mm |
| Shaft Length | 1.181 Inch |
| Weight | 25 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documentos
No Documents Found