$1,451.39 - $3,427.00
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2.9 A | 0.111 HP | $ / each | ||
| 25.4 A | 10 HP | $ / each |
Two-speed, single winding designs. Ball bearing designs. Totally enclosed fan cooled designs. - Leeson HVAC Fan Motor, Bearing Type: Ball, Duty: Continuous, Enclosure Type: Totally Enclosed Fan-Cooled, Frequency Rating: 60 Hz, Insulation Type: Class F, Mounting Type: Rigid Base, Phase: 3-Phase, Rotation: Reversible, Service Factor: 1, Temperature Rating: 40 °C, Voltage Rating: 230V.
Applications
- For use on Fans, Blowers and Centrifugal Pumps
General Information
| Item Name | HVAC Fan Motor |
| Series | LETEFCHVACFM |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Approved |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Overload Protector | No |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1 |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documentos
No Documents Found