$715.45 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Leeson green continuous duty SS HVAC - Fan Motor.
Leeson HVAC - fan motor has low starting torque. Resilient "cradle" style base.
Features
- Designed for vertical shaft up applications
- Enclosed shaft end shield protects against contaminants
- Double sealed ball bearings
- Automatic overload protection
- Full load ampere: 3.8 - 3.6A at 208 - 230V, 1.8A at 460V
- Torque Rating: 3.39 oz-ft (Full load)
- Voltage Rating: 208 - 230/460V
Applications
- For use in Air Conditioners, Roof Ventilators and Exhaust Fans
General Information
| Item Name | HVAC Fan Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Approved |
| Net Weight | 31 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | L |
| Mounting Type | Resilient Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 73% |
| 1/2 Load Efficiency | 65.7% |
| Overload Protector | Automatic |
| 3/4 Load Efficiency | 73% |
| Torque Rating | 3.39 oz-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 3.6 A |
| Full Load Power Factor | 54% |
| 1/2 Load Power Factor | 36.4% |
| HP Rating | 0.75 HP |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.35 |
| 3/4 Load Power Factor | 45.1% |
Physical Properties
| Dimensions | 13.56 Inch L |
| Shaft Length | 1.97 |
| Weight | 31 lb |
Documentos
No Documents Found