$289.64 / 1000Foot
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 250 ft Spool | 2 AWG | Black | $ / Foot more info | ||
| 500 ft Spool | 2 AWG | Black | $ / Foot more info | ||
| 125 ft Spool | 4 AWG | Black | $ / Foot more info | ||
| 250 ft Spool | 4 AWG | Black | $ / Foot more info | ||
| 500 ft Spool | 4 AWG | Black | $ / Foot more info | ||
| 50 ft Spool | 6 AWG | Black | $ / Foot more info |
Exar oil resistant SFX UL3289 is the superior flexible and heat-defying cable in its class. This innovative new irradiation cross-linked polyolefin insulation combines the oil resistance of Exar 150 with the flexibility and rubber like feel of SFX. You can count on the same thermal, size, toughness and varnish release advantages of the original SFX, plus a UL approval for use in oil up to 60 °C.
SFX UL3289 can now be the one lead wire you use for multiple applications and environments. Exar SFX is the ultimate lead wire value in the motor and transformer market.
Applications
- For Motor and Transformers
Features
- 20 AWG to 500 MCM
- Superior flexibility
- Varnish release
- 350% of elongation
Specifications
UL STYLE 3289 / 3271
CSA AWM CL1251, CL1503
UL 758 and FT2 Horizontal Burn 8awg and smaller; VW-1 / FT1 6awg and larger
UL Oil Resistance 60°C maximum
General Information
| Item Name | Motor Lead Wire |
| Trade Name | Exar® 150 SFX |
| Series | Exar_150_SFX-OR_3289 |
General Features
| Type | Oil Resistant |
| Standards | UL 3271/3289 Listed, CSA CL1503/1251 Certified, RoHS Compliant |
Design & Construction
| Color | Black |
| Conductor Stranding | 7/28 |
| Insulation Material | Irradiation Cross-linked Polymeric |
| Material | Tinned Copper |
| Wire Type | AWM |
Performance Details
| Flame Retardant | VW-1 (UL 83) |
| Oil Resistance | UL Oil Resistance 60°C maximum |
| Operating Temperature | -55°C - 150°C |
Electrical Properties
| Amperage Rating | 18 A |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Dielectric Strength | 21300Vrms |
Physical Properties
| Inside Diameter | 0.038 Inch |
| Length | 1000 ft Spool |
| Thickness | 0.03 Inch |
| Number of Conductors | 1 |
| Outside Diameter | 0.103 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 150 °C |