$119.02 / 100Foot
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Approximately 40 percent thinner walls than most general purpose polyolefin tubings. High flame-resistance. Excellent physical and electrical properties after exposure to many chemicals and solvents at 50 °C [122 °F]. - Recommended maximum temperature for use as a primary insulator: 135 °C [275 °F]. No dripping, flowing or cracking (4 hr At 250 °C) of heat shock.
Features
- Length: 500 ft Per Spool
- Volume Resistivity: 10^11 Ohm-cm
- Wall Thickness: 0.010 +/- 0.002 Inch (Recovered)
- Low Temperature Flexibility: -55 °C
- Temperature Rating: -55 to 150 °C
Applications
- Can be Used for Jacketing and Bundling of Wires to Form Light-Duty Harnesses, Especially Where a Low Profile, Abrasion Resistance, and Flexibility are Needed
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Trade Name | Raychem® |
| Series | Raychem® RNF-150 |
General Features
| Type | High Performance, Flame-Retardant |
Design & Construction
| Color | Black |
| Insulation Material | Cross-Linked Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 110 °C |
| Wall Type | Single |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Heat Aging | 4 hr |
| Heat Shock | 4 hr |
| Low Temperature Flexibility | 55 °C |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Tensile Strength | 4000 psi |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500 V/mil |
Physical Properties
| Elongation | 300% |
| Expandable Diameter | 0.125 Inch |
| Length | 500 ft |
| Recovered Diameter | 0.062 Inch |
| Wall Thickness | 0.01 Inch |
| Water Absorption | 0.5% |
Environmental Condition
| Reflow Temperature | 150 °C |
Documentos
No Documents Found