$232.62 - $344.36
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.5 Inch | $ / Foot more info | ||
| 0.187 Inch | $ / Foot more info |
Splash-resistant, moisture resistant covering, not intended for use where immersion in fluids is required. Rugged protection against abrasion, vibration, and flexing. - Excellent strain relief and insulation of weak points. No dripping, flowing or cracking of the outer wall (4 hr At 250 °C) of heat shock.
Features
- Splash-resistant, moistureresistant covering, not intended for use where immersion in fluids is required
- Rugged protection against abrasion, vibration, and flexing
- Excellent strain relief and insulation of weak points
- No dripping, flowing or cracking of the outer wall (4 hr at 250 °C) of heat shock
- Volume Resistivity: 10^15 Ohm-cm
- Temperature Rating: -55 to 110 °C
Applications
- Encapsulates Components, Splices, and Terminations Where Moisture Resistance and Mechanical Protection are Required
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Trade Name | Raychem® |
| Series | Raychem® SCL |
General Features
| Type | Semi-Rigid, Encapsulant-Lined |
Design & Construction
| Color | Black |
| Insulation Material | Irradiated Modified Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 125 °C |
| Wall Type | Dual |
Performance Details
| Heat Shock | 4 hr |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Tensile Strength | 1500 psi |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500 V/mil |
Physical Properties
| Elongation | 200% |
| Length | 4 ft |
| Water Absorption | 0.5% |
Environmental Condition
| Reflow Temperature | 135 °C |
Documentos
No Documents Found