TE Connectivity Raychem® DWP-125 3:1 Adhesive-Lined Heat Shrink Tubing
- MFR #Raychem® DWP-125
- EIS #PH21-Raychem DWP-125
- Series #Raychem® DWP-125
$149.96 - $686.89
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 4 ft | 0.5 Inch | $ / Foot more info | ||
| 4 ft | 0.25 Inch | $ / Foot more info | ||
| 4 ft | 0.125 Inch | $ / Foot more info | ||
| 4 ft | 1 Inch | $ / Foot more info | ||
| 4 ft | 0.187 Inch | $ / Foot more info | ||
| 4 ft | 0.75 Inch | $ / Foot more info |
3:1 High shrink ratio allows for insulation and sealing of irregular shapes. Medium wall provides increased mechanical protection while maintaining flexibility when installed. - Adhesive bonds to a wide variety of plastics, rubber, and metals, including polyethylene, neoprene, and steel.
Features
- 3:1 high shrink ratio allows for insulation and sealing of irregular shapes
- Medium wall provides increased mechanical protection while maintaining flexibility when installed
- Adhesive bonds to a wide variety of plastics, rubber, and metals, including polyethylene, neoprene, and steel
- No dripping, flowing or cracking (4 hr at 250 °C) of heat shock
- Temperature Rating: -40 to 110 °C
Applications
- Environmentally Seals and Protects a Wide Variety of Electrical Applications, Including Wire Splices, Breakouts, and Connector-To-Cable Transitions
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Trade Name | Raychem® |
| Series | Raychem® DWP-125 |
General Features
| Type | Adhesive-Lined |
Design & Construction
| Color | Black |
| Insulation Material | Flexible Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 80 °C |
| Wall Type | Dual |
Performance Details
| Heat Aging | 7 Days |
| Heat Shock | 4 hr |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Tensile Strength | 1500 psi |
Electrical Properties
| Voltage Rating | 600 V |
Physical Properties
| Elongation | 200% |
Environmental Condition
| Reflow Temperature | 125 °C |
Documentos
No Documents Found