$0.36 - $1,012.07
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 500 ft | 0.093 Inch | Clear | $ / Foot more info | ||
| 500 ft | 0.125 Inch | Black | $ / Foot more info | ||
| 250 ft | 0.187 Inch | Clear | $ / Foot more info | ||
| 200 ft | 0.25 Inch | Black | $ / Foot more info | ||
| 200 ft | 0.375 Inch | Black | $ / Foot more info | ||
| 50 ft | 4 Inch | Black | $ / Foot |
Excellent all purpose, highly flexible insulation. Excellent chemical, physical and electrical properties. Easily marked. Superior resistance to abrasion. - Free of polybrominated biphenyls and polybrominated biphenyl oxides and ethers, which are classified as environmentally hazardous substances.
Features
- Excellent all purpose, highly flexible insulation
- Excellent chemical, physical and electrical properties
- Easily marked
- Superior resistance to abrasion
- Free of polybrominated biphenyls and polybrominated biphenyl oxides and ethers, which are classified as environmentally hazardous substances
- Non corrosive chemical effect
- 4 hr at 250 °C heat shock
- Volume Resistivity: 10^14 Ohm-cm
- Low Temperature Flexibility: -55 °C
- Temperature Rating: -55 to 135 °C
Applications
- For Insulation and Strain Relief of Wire Splices, Terminals and Wire Connections, Electrical Insulation and Protection of In-Line Components, Bundling Wires for Flexible, Light-Duty Harnesses, Color Coding or Identifying Wire, Cables, Terminals and Components, Commercial and Military Applications
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Series | HS-101 |
General Features
| Type | Highly Flame-Retardant |
Design & Construction
| Insulation Material | Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 90 °C |
Performance Details
| Heat Aging | 7 Days |
| Heat Shock | 4 hr |
| Low Temperature Flexibility | 55 °C |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Tensile Strength | 1500 psi |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.35 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500 V/mil |
Physical Properties
| Elongation | 200% |
| Water Absorption | 0.5% |
Documentos
No Documents Found