$34.14 / each
Paquete: 15 Pieces/Carton
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete15 Pieces/Carton3M™ Heat Shrink Cable Sleeve MDT isa flame retardant sleeve offers reliable performance for electrical splices, connections and terminations. The factory applied, heat activated, thermoplastic sealant acts as a barrier against adverse environmental conditions. It is fast shrinking for easy handling and installation while maintaining maximum operating reliability and system protection. It withstands temperatures of 67 to 230 degrees F ( 55 to 110 degrees C). ABS, SAE AS23053/15, Class 2 Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ MDT medium-duty tubing is designed to provide reliable performance as well as excellent mechanical and environmental protection. These flame-retardant products combine the important advantages of easy handling and installation with maximum operating reliability and system protection.
Features
- MDT comes with a factory-applied sealant
- This sealant is a heat-activated thermoplastic material that remains soft and flexible over long periods under adverse environmental conditions
- During heating the sealant softens, bonds to underlying surfaces and fills small voids that might be present
- When cool, the sealant forms a barrier against water, moisture, dirt and other environmental contaminants
- Non-nutrient fungus resistance
- Non-corrosive chemical effect
- Self-extinguishing
- No dripping, flowing or cracking (4 hr at 225 °C) of heat shock
- Conductor Size: 1-4/0 AWG
- Volume Resistivity: 10^14 Ohm-cm
- Wall Thickness: 0.1 Inch (Recovered)
- Low Temperature Flexibility: -55 °C
- Temperature rating: -55 to 110 °C
Applications
- MDT Tubing Installs Easily and Has Shrink Ratios to Accommodate Effective Insulating and Sealing Over Large Transitions, Splices and Battery Cables
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Trade Name | 3M |
Design & Construction
| Color | Black |
| Insulation Material | Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 121 °C |
| Wall Type | Medium |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Heat Aging | 7 Days |
| Heat Shock | 4 hr |
| Low Temperature Flexibility | -55 °C |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Tensile Strength | 2400 psi |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.28 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500 V/mil |
Physical Properties
| Conductor Size | 1-40 AWG |
| Elongation | 475% |
| Expandable Diameter | 1.3 Inch |
| Length | 4 ft |
| Recovered Diameter | 0.43 Inch |
| Wall Thickness | 0.1 Inch |
| Water Absorption | 0.2% |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -55 to 110 °C |
Documentos
No Documents Found