3M FP-301 2:1 Ratio Flame-Retardant Heat Shrink Tubing, 1/4", 200' Per Spool, Black, MFR ID 7100054613
- MFR #7100054613
- EIS #FP3011/4BLK1
- UPC #00054007084853
$78.43 / 100Foot
Paquete: 600 ft/Box
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete600 ft/BoxProducts You May Also Like
3M™ Heat Shrink Tubing FP-301 is color-coded for quick and easy identification of the wire. This split-resistant, flame-retardant tubing is used as shrink-fit, electrical insulation over cable splices or terminations. The high-expansion-ratio tubing is mechanically tough, easily markable and resists cold flow. It is perfect for lightweight wire-harness covering, fire-resistant covering, wire marking, wire bundling and component packaging. It withstands temperatures of -67 to 275 degrees F (-55 to 135 degrees C). UL Listed, SAE-AMS-DTL-23053/5, Class 1, 2, AMS-3636, AMS-3637, CSA Certified and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Heat Shrink Tubing FP-301 offers an outstanding balance of electrical, physical and chemical properties for a wide variety of industrial and military applications.
Features
- Designed to withstand elevated temperatures to 300 °C (572 °F) for short periods
- When freely recovered, the tubing will shrink to 50% of its as-supplied internal diameter
- The recovered wall thickness is proportional to the degree of recovery
- Non-corrosive chemical effect
- Non-nutrient fungus resistance
- 1000 psi tensile strength and 400 V/Mil dielectric strength chemical solvent resistance
- No dripping, flowing or cracking, passes mandrel wrap test (4 hr at 250 °C) of heat shock
- Self-extinguishing
- Length: 200 ft Per Spool
- Volume Resistivity: 10^15 Ohm-cm
- Wall Thickness: 0.025 Inch (Recovered)
- Low Temperature Flexibility: -55 °C
- Temperature rating: -55 to 135 °C
Applications
- Used as a Shrink-Fit Electrical Insulation Over Cable Splices and Terminations, also Used for Lightweight Wire Harness Covering, Wire Marking, Wire Bundling, Component Packaging and Fire-Resistant Covering
General Information
| Item Name | Heat Shrink Tubing |
| Trade Name | 3M |
General Features
| Shelf Life | 120 Months |
Design & Construction
| Color | Black |
| Insulation Material | Flexible Polyolefin |
| Minimum Shrink Temperature | 100 °C |
| Wall Type | Single-Thin |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Heat Aging | 336 hr |
| Heat Shock | 4 hr |
| Low Temperature Flexibility | -55 °C |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Tensile Strength | 2400 psi |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.3 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 900 V/mil |
| Voltage Rating | 600 V |
Physical Properties
| Elongation | 400% |
| Expandable Diameter | 0.25 Inch |
| Length | 200 ft |
| Recovered Diameter | 0.125 Inch |
| Wall Thickness | 0.025 Inch |
| Water Absorption | 0.2% |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -55 to 135 °C |
Documentos
No Documents Found