$103.89 / TUBE
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
DuPont Krytox GPL 207 oils and greases are based on perfluoropolyether (PFPE) oils. Chemically inert and safe for use around most chemicals and reactive gases, these lubricants are non-flammable and are also safe for use in oxygen service. - Krytox GPL 207 oils and greases are compatible with commonly used materials and do not damage plastics or elastomers, nor cause corrosion to metals.
Features
- Krytox is nontoxic, can be regenerated and lasts longer than conventional lubricants, so your equipment will too - which means less maintenance and lower operating costs
- Krytox is also non-flammable, chemically inert and maintains lubricity and viscosity in extreme temperatures, reactive chemicals, and humidity
Applications
For Bearing, O-Ring, Valves, Hinges, Handles, Moving Parts, Seals, Connectors, Rollers, Automotive interiors, Fittings, Gearbox
General Information
| Item Name | Grease |
| Trade Name | Krytox™, DuPont™ |
General Features
| Type | General Purpose, Standard |
| Standards | NSF H1 Registered, ASTM D2595, ASTM D6184 |
Design & Construction
| Color | White |
| Form | Semi-Solid |
Performance Details
| Pour Point | -22 °F |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.89 - 1.93 at 24 °C |
| Viscosity | See TDS |
Physical Properties
| Container Size | 2 oz |
| Container Type | Tube |
| Odor/Scent | Odorless |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -30 to 288 °C |
Documentos
No Documents Found