$8,093.56 - $24,522.42
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 125 HP | 444 | $ / Piece | ||
| 200 HP | 447 | $ / Piece |
North American Electric general purpose motor with C face is suitable for wye-delta start on 213T frame and above. Dual voltage ratings suitable for part wind start on lower voltage, single voltage ratings suitable for part wind start at 460V are noted. Vacuum pressure impregnation for all windings, sealed bearings thru 215T frame, regreasable open bearings 254T frame and above. IP55 Protection - Terminal box is sealed for IP66 protection, NEMA Premium® Efficient. - Mechanical "V" seal on drive end class F insulation system, class B rise at full load, stainless steel nameplate and zinc plated hardware, F1/F2 reversible, feet are dual drilled on most frames for mounting flexibility and suitable for 575V at 1.0 service factor C-flange and D-flange field conversion kits available. Corrosion resistant paint. Condensation drains with plastic plugs.
Features
- Inverter Rated (10:1 variable torque, 5:1 constant torque)
- Corrosion resistant paint
- Condensation drains with plastic plugs
- IP55 Protection - Terminal box is sealed for IP66 protection, NEMA Premium® Efficient
- Voltage rating: 460V at 60 Hz, 380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
Applications
- General purpose use on pumps, fans, blowers, compressors, conveyors, material handling and other industrial machinery installed in damp dusty or dirty environments. Also good for use with industrial equipment requiring extremely high starting torques and breakdown torques
General Information
| Item Name | General Purpose Motor with C-Face |
| Series | NA-380-RBF1-TEFC-HDCI-GPMCF |
General Features
| Standards | CSA + CE + US Certification, ISO 9001 Certification, Meets or exceeds EISA Efficiency, Class I, Div II Groups ABCD, T2B |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Heavy Duty Cast Iron |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | G |
| Mounting Type | Rigid Base, F1 |
| Rotation | Reversible |
| Seal Type | V |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Full Load Power Factor | 87% |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| 3/4 Load Power Factor | 86% |
| Voltage Rating | 380 V |
Physical Properties
| Shaft Diameter | 3.38 Inch |
| Shaft Length | 8.5 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documentos
No Documents Found