$479.19 - $7,779.31
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 4.2 A | 1200 rpm | 145TC | $ / Piece | ||
| 5.3 A | 1800 rpm | 145TC | $ / Piece | ||
| 10.2 A | 1800 rpm | 182TC | $ / Piece | ||
| 5.5 A | 1200 rpm | 182TC | $ / Piece | ||
| 7.1 A | 1200 rpm | 184TC | $ / Piece | ||
| 9.7 A | 1200 rpm | 213TC | $ / Piece |
Suitable for wye-delta start on 213T frame and above. Dual voltage ratings suitable for part wind start on lower voltage, Single voltage ratings suitable for part wind start at 460V are noted. Inverter rated (10:1 variable torque, 5:1 constant torque). Vacuum pressure impregnation for all windings. Sealed bearings thru 215T frame, regreasable open bearings 254T frame and above. Mechanical "V" seal on drive end. Class F insulation system, class B rise at full load. Corrosion resistant paint. Stainless steel nameplate and zinc plated hardware. F1 foot mount. - F1/F2 reversible. Feet are dual drilled on most frames for mounting flexibility. Cast iron frame construction including the conduit box. Lifting provisions on 143T frame and above. Condensation drains with plastic plugs. IP55 Protection - terminal box is sealed for IP66 protection. Corrosion resistant paint. Stainless steel nameplate and zinc plated hardware. Totally enclosed fan cooled.
Features
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
Applications
- General purpose use on pumps, fans, blowers, compressors, conveyors, material handling and other industrial machinery installed in damp, dusty or dirty environments
General Information
| Item Name | General Purpose Motor with C-Face |
| Series | NA-208-F1AF-TEFC-HDCI-GPMCF |
General Features
| Standards | CSA + CE + US Certification, ISO 9001 Certification, Meets or exceeds EISA Efficiency , Class I, Div II Groups ABCD, T2B |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Heavy Duty Cast Iron |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Rotation | Reversible |
| Seal Type | V |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 208 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documentos
No Documents Found