$3,823.60 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
30 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Heavy duty cast iron housing with corrosion-resistant epoxy paint, stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 30 HP, Design C, C-Flange w/feet, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-449T frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provisions
Features
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Inverter Rated (10:1 variable torque, 5:1 constant torque)
- Corrosion resistant paint
- Full load ampere: 78.1 ‐ 70.6/35.3A at 208‐230/460V, 85/42.5A at 190/380V
- Voltage rating: 208‐230/460V, 190/380V
- Locked rotor ampere: 217.0A at 460V
- Torque rating: 89.1 lb-ft (Full Load), 200 lb-ft (Locked Rotor), 260 lb-ft (Break Down)
General Information
| Item Name | General Purpose Motor with C-Face |
Design & Construction
| Frame Type | 286TC |
| KVA Code | G |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 92.4% |
| 1/2 Load Efficiency | 92% |
| 3/4 Load Efficiency | 92.4% |
| Torque Rating | 89.1 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 78.1 A |
| Full Load Power Factor | 86% |
| 1/2 Load Power Factor | 72% |
| HP Rating | 30 HP |
| Locked Rotor Ampere | 217 A |
| 3/4 Load Power Factor | 81% |
Physical Properties
| Dimensions | 28.10 Inch L x 16.7 Inch H |
| Frame Size | 286 |
| Shaft Diameter | 1.88 Inch |
| Shaft Length | 4.62 Inch |
| Weight | 387 lb |
Documentos
No Documents Found