$1,276.37 / Piece
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
7.5 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Corrosion-resistant epoxy paint and stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 7.5 HP, C-Flange w/feet, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-449TC frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision
Features
- Inverter Rated (10:1 variable torque, 5:1 constant torque)
- Corrosion resistant paint
- Condensation drains with plastic plugs
- IP55 Protection - Terminal box is sealed for IP66 protection, NEMA Premium® Efficient
- Voltage rating: 208‐230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
- Full load ampere: 21.2 ‐ 19.2/9.6A at 208‐230/460V, 23/11.5A at 190/380V
- Locked rotor ampere: 63.0A at 460V
- Torque rating: 22.5 lb-ft (Full Load), 180 lb-ft (Locked Rotor), 280 lb-ft (Break Down)
General Information
| Item Name | General Purpose Motor with C-Face |
Design & Construction
| Frame Type | 213TC |
| KVA Code | H |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 91.7% |
| 1/2 Load Efficiency | 90% |
| 3/4 Load Efficiency | 91.7% |
| Torque Rating | 22.5 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 21.2 A |
| Full Load Power Factor | 80% |
| 1/2 Load Power Factor | 63% |
| HP Rating | 7.5 HP |
| Locked Rotor Ampere | 63 A |
| 3/4 Load Power Factor | 74% |
Physical Properties
| Dimensions | 18.90 Inch L x 13.1 Inch H |
| Frame Size | 213 |
| Shaft Diameter | 1.38 Inch |
| Shaft Length | 3.38 Inch |
| Weight | 150 lb |
Documentos
No Documents Found