$178.19 - $44,622.00
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 6.4 A | 1800 rpm | 143TC | $ / Piece | ||
| 23 A | 1800 rpm | 184TC | $ / each | ||
| 12.8 A | 1800 rpm | 184TC | $ / Piece | ||
| 227 A | 1800 rpm | 445TC | $ / Piece | ||
| 2.8 A | 1800 rpm | S56C | $ / Piece | ||
| 3.2 A | 3600 rpm | 56C | $ / Piece |
Durable rolled steel construction. Continuous duty. Meets or exceeds NEMA service factors. - Durable rolled steel construction. Continuous duty. Meets or exceeds NEMA service factors.
Applications
- For use where Water and Dust Exposure is Minimal. Ideally Suited for use on Pumps, Compressors, Blowers, Fans and other Standard Industrial Applications
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
| Series | LE-230-CFRB-TEFC-SF-GPM |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Approved, CE Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Mounting Type | C-Face with Rigid Base |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Voltage Rating | 230 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documentos
No Documents Found