$1,105.25 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Marathon MA-G Series General Purpose Motor, Ball Bearing, 14.8 Inch L x 6.5 Inch W x 7.33 Inch H, Continuous Duty, Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure, 56HCZ Frame, Steel Frame, 50/60 Hz, 8.6A at 230V, 4.3A at 460V, 7.2A at 190V, 3.6A at 380V Full Load, Full Load Efficiency: 84% at 50 Hz, 85.5% at 60 Hz, 3 HP, Class F Insulation, KVA Code: k, C-Face Rigid Base Mount, 4 Pole, 3-Phase, 2.24kW at 60 Hz, 1.49kW at 50 Hz, Service Factor: 1, 0.625 Inch Shaft Dia, 2.12 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1800 rpm, Start Method: Squirrel Cage Induction, 40 °C, 230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz, 48 lb Weight - Marathon G590 General Purpose Motor, 3 HP, 1800 rpm, 56HCZ Frame, TEFC, C-Face Rigid Base Mount
Features
- Horizontal orientation
- 43 IP Code
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Full Load Ampere: 8.6A at 230V, 4.3A at 460V, 7.2A at 190V, 3.6A at 380V
- Power Rating: 2.24kW at 60 Hz, 1.49kW at 50 Hz
- Voltage Rating: 230/460V at 60 Hz, 190/380V at 50 Hz
General Information
| Item Name | General Purpose Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 56HCZ |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | K |
| Mounting Type | C-Face Rigid Base |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Squirrel Cage Induction |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 84% at 50 Hz, 85.5% at 60 Hz |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 8.6 A |
| HP Rating | 3 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 14.8 Inch L x 6.5 Inch W x 7.33 Inch H |
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 2.12 Inch |
| Weight | 48 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documentos
No Documents Found