$23,808.15 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
300 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Corrosion-resistant epoxy paint and stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 300 HP, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-586/7UZ frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision
Features
- Voltage rating: 460V at 60 Hz, 380V at 50 Hz
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Full load ampere: 335A at 460V, 411A at 380V
- Locked rotor ampere: 2200A At 460V
- Torque rating: 885.4 lb-ft (Full Load), 140 lb-ft (Locked Rotor), 245 lb-ft (Break Down)
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
Design & Construction
| Frame Type | 449T |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 96.2% |
| 1/2 Load Efficiency | 95.6% |
| 3/4 Load Efficiency | 96% |
| Torque Rating | 885.4 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 335 A |
| Full Load Power Factor | 87% |
| 1/2 Load Power Factor | 80% |
| HP Rating | 300 HP |
| Locked Rotor Ampere | 2200 A |
| 3/4 Load Power Factor | 86% |
Physical Properties
| Dimensions | 52.8 Inch L x 26 Inch H |
| Frame Size | 449 |
| Shaft Diameter | 3.375 Inch |
| Shaft Length | 8.5 Inch |
| Weight | 2220 lb |
Documentos
No Documents Found