$18,853.21 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
200 HP, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision, Class F insulation system, Class B rise at full load, Class H vacuum pressure impregnation (VPI) resin for all windings, Corrosion-resistant epoxy paint and stainless steel nameplate and zinc plated hardware, IP55 protection, Condensation drain with plugs - Three-phase, 200 HP, Totally enclosed fan cooled (TEFC), 143T-586/7UZ frame, Service factor: 1.15 @ 60 Hz, 1.0 @ 50 Hz, Suitable for 575V @ 1.0, NEMA Design B Performance/ High starting torgue, F1/F2 reversible, Dual-drilled feet for mounting flexibility, Lifting provision
Features
- Torque rating: 93.9 lb-ft (Full Load), 130 lb-ft (Locked Rotor), 240 lb-ft (Break Down)
- Service factor: 1.15 at 60 Hz, 1 at 50 Hz
General Information
| Item Name | General Purpose Electric Motor |
Design & Construction
| Frame Type | 447TS |
| KVA Code | G |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 94.8% |
| 1/2 Load Efficiency | 94.3% |
| 3/4 Load Efficiency | 94.8% |
| Torque Rating | 93.9 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 170 A |
| Full Load Power Factor | 92% |
| 1/2 Load Power Factor | 86% |
| HP Rating | 200 HP |
| Locked Rotor Ampere | 1160 A |
| 3/4 Load Power Factor | 90% |
Physical Properties
| Dimensions | 44.1 Inch L x 26 Inch H |
| Frame Size | 447 |
| Shaft Diameter | 2.38 Inch |
| Shaft Length | 4.75 Inch |
| Weight | 1584 lb |
Documentos
No Documents Found