Loctite 598 High Performance Gasket Maker, 49 lb Pail, Black, 1/Case, MFR ID 135509
- MFR #135509
- EIS #LOC135509
- UPC #79340598911
$2,375.65 / Pail
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Loctite SI 598 black high performance RTV silicone gasket maker is designed for dealership warranty requirements, ensures extended drive train warranty compliance. Fast-curing formula. Sensor-safe, low odor, non-corrosive. Meets performance specs of OE silicone gaskets.
Retains high flexibility, oil resistance properties. Temperature range -75 to 625 °F intermittent resists auto and shop fluids and vibration.
Applications
- For Gasket Sealant Dressings, Formed in Place (FIP) Sealing
General Information
| Item Name | Gasket Maker |
| Series | LOC-598 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, CFIA Listed, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
| Type | High Performance |
Design & Construction
| Color | Black |
| Cure Type | RTV |
| Form | Paste |
Chemical Properties
| Composition | Oxime Silicone |
| Specific Gravity | 1.3 |
| VOC | 40.69g/L |
Physical Properties
| Container Size | 49 lb |
| Container Type | Pail |
| Hardness | 26 - 40 Shore A |
| Odor/Scent | Mild |
Documentos
No Documents Found