Devcon 25224 Permatex® The Right Stuff® Gasket Maker, 7 oz Tube, Black
- MFR #25224
- EIS #25224-PER
- UPC #00686226252241
$71.74 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Permatex the right stuff is a single component, room temperature curing, elastomeric gasketing compound designed to provide reliable formed-in-place gaskets for mechanical assemblies. It has been designed specifically as a replacement for conventional cut gaskets where instant sealability is advantageous. - The right stuff is a non-slumping, non-corrosive, low odor, low volatile, single component, proprietary, hi-tech, elastomeric rubber gasketing material.
Features
- Eliminate costly inventory of cut gaskets
- Easily makes cut gaskets in all shapes and sizes
- Instant low pressure seal
- Cures to a heavy bodied, black elastomeric rubber
- Excellent oil resistance
Applications
- For Gearboxes, Stamped Sheet Metal Covers, Compressors
General Information
| Item Name | Gasket Maker |
| Trade Name | Permatex® The Right Stuff® |
General Features
| Standards | NSF Certified |
| Storage Temperature | 8 to 28 °C |
Design & Construction
| Color | Black |
| Form | Paste |
Performance Details
| Evaporation Rate | <1 |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Shear Strength | 150 psi |
Chemical Properties
| Composition | Elastomeric Rubber |
| Specific Gravity | 1.31 |
| VOC | <3% |
Physical Properties
| Container Size | 7 oz |
| Container Type | Tube |
| Elongation | 550% |
| Odor/Scent | Mild |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -75 to 450 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Aluminum, Brass, Iron, Steel |
Documentos
No Documents Found