$32.80 / each
Paquete: 12/Box
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete12/BoxProducts You May Also Like
It is ideal for cleaning thru-hole, BGA and SMT design circuit boards, and for rinsing residues from connectors. It is safe on all components. This formula is has a low Global Warming Potential (GWP) and is exempt from VOC regulations in most areas. With exceptional safety ratings it is an ideal option for use on modern production lines.
No Clean Flux Remover VeriClean is a moderately aggressive circuit cleaning fluid. Formulated with a volatile methylsiloxane (VMS) fluid, it dries quickly and residue-free. It is an effective flux remover as well as degreaser and general purpose cleaner. With excellent environmental properties and affordable pricing, No Clean Flux Remover - VeriClean is specified for use on manufacturing and production lines worldwide. This versatile cleaner quickly removes fluxes, pastes, organic residues, polar soils, silicone-based conformal coatings, adhesives, greases and oils.
Features
- Dissolves silicone oils, coatings and adhesives quickly and safely
- No residue/no rinsing
Applications
For Electronic Rework and Repair
General Information
| Item Name | Flux Remover |
| Trade Name | Micro Care |
General Features
| Type | No-Clean |
| Standards | OSHA 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS, WEEE Compliant, EPA SNAP Approved |
| Shelf Life | Unlimited |
| Storage Temperature | Above 50 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Removes | Fluxes, Pastes, Organic Residues, Polar Soils, Silicone-Based Conformal Coatings, Adhesives, Greases and Oils |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.77 |
| VOC | 87g/L |
Physical Properties
| Container Size | 10 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Slight Ether |
Supporting Information
| For Use With | TriggerGrip™ Cleaning System |
Documentos
No Documents Found