$5,595.69 / 100Square YD
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 12 mil | $ / Square YD more info | ||
| 16 mil | $ / Square YD more info |
NMN laminates are 3-ply laminates constructed of calendered Nomex paper bonded to polyester film with a proprietary high-temperature adhesive system. These laminates will not delaminate or blister at high temperatures. NMN laminates are 3-ply laminates constructed of calendered Nomex paper bonded to polyester film with a proprietary high-temperature adhesive system. These laminates will not delaminate or blister at high temperatures.
Applications
- Slot Liners, Wedges and Phase Insulation in Class H Motors and Generators as Well as in Large and Specialty Class F Motors
- Cost-Critical Designs
- Generators
- Transformers
- Ground and Wrapper Insulation in Dry-type Transformers
Features
- Cost-effective
- Motor manufacture and repair facilities like the ability to standardize on NMN and use one insulation material for all motors
- High dielectric strength
- Good initial tear strength and tensile properties
- Long-term thermal stability
- Volume Resistivity: 10^15 Ohm-cm
- Tensile Strength: 200 lb/Inch (MD), 170 lb/Inch (CD)
General Information
| Item Name | Flexible Laminate |
| Trade Name | Dupont |
| Series | Nomex® Mylar® Nomex®-ROL-AV |
General Features
| Type | Triplex |
Design & Construction
| Insulation Type | Class H |
Performance Details
| Tensile Strength | 200 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 19000 V |
Physical Properties
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 16 mil |
| Width | 36 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 180 °C |
Documents
No Documents Found